Savunma ve Teknolojinin ortak ürünü: Askeri Drone’lar

Bilim, teknoloji üreticileri ve tüketicileri olarak hayal edilemeyen bir seviyeye ulaştı. Artık insansız hava araçlarının sıkça kullanıldığı bir dönemdeyiz. Eskiden insansız hava aracı sadece hobi için kullanılırken artık savunma sanayi, sinema sektörü, ziraai ilaçlama, kargo ulaştırma gibi hemen hemen her alanda kullanılıyor. Bunlardan en önemlisi de savunma alanında kullanılmaya başlanması. Bununla ilgili olarak ABD asker drone’lar üretmeyi amaçlıyor. Minyatür olarak tasarlanan asker drone’ların amacı, uzaktan görülemeyen arazilerde askerlere yol gösterecek ve bölgenin incelemesini yapacak.

      Türkiye de artık bu tarz insansız hava araçlarını askeri alanda kullanmaya başladı. Hatta geçtiğimiz ay Bitlis Emniyet Müdürü Fatih Kaya, ziyaret ettiği güvenlik güçlerine ikram etmek için getirdiği tatlıyı “drone” yardımıyla tepede nöbet tutan köy korucularına gönderdi. Askerler etraftaki durumu havadan incelemek için bu tarz drone’ları kullanıyor. Ayrıca bu drone’ları imha etmek için de silahlar geliştirildi. Ancak imha etmeden etkisiz hale getiren bir silah da üretildi. Bu silahın adı: DroneGun. Diğerlerinden farklı olarak havada imha etmek yerine drone’ları yaklaşık 2 km öteden etkisiz hale getirerek kalkış noktasına geri dönmeye veya direkt olarak iniş yapmaya zorluyor. Bu özellik sayesinde DroneGun’ı kullanan, havadaki drone’nu gönderen kişileri ve sahibini tespit edebiliyor.

Ayrıca drone almak isteyenlerin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre “Drone Yasası”na bakmalarında fayda var. Aksi halde bazı durumlarda para cezası uygulanabilir.

YORUM EKLE

banner30