Malatya Valisi Toprak,MABEK "te kalan Suriyelilerle iftar açtı

Malatya Valisi Mustafa Toprak ve eşi Selime Toprak ile birlikte Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı (MABEK) Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir edilen Suriyelilerle iftar açtı.MABEK’te düzenlenen İftar programına Malatya...

Malatya Valisi Toprak,MABEK "te kalan  Suriyelilerle iftar açtı

Malatya Valisi Mustafa Toprak ve eşi Selime Toprak ile birlikte Suriyeli sığınmacıların barındırıldığı (MABEK) Malatya Beydağı Konaklama Tesislerinde misafir edilen Suriyelilerle iftar açtı.

MABEK’te düzenlenen İftar programına Malatya İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Albay Şerafettin Yılmaz, AFAD Malatya il Müdürü Müdürü Mustafa Türker ve Suriyeli vatandaşlar katıldı.

Toprak, iftar yemeğinin ardından yaptığı konuşmada 10 bin 100 kişinin kaldığı MABEK’te, ramazanın bereketini Suriyeli kardeşleriyle birlikte yaşamak istediklerini ve 800 Suriyeli ile birlikte iftar açtıklarını söyleyen Toprak, " Malatya’nın değişik yerlerinde kalanlarla birlikte 20 bin Suriyeli kardeşimiz ilde yaşıyor. MABEK’in eğitimden sağlığa her türlü altyapısı tamamlanmış. Suriyeli kardeşlerimizi güzellik içinde burada kalıyor. Yine bir meslek sahibi olabilmek için belirli sınırlar içerisinde MABEK’ten kente gelip gidiyorlar. Bayanlar içinde MABEK’te değişik kurslar düzenleniyor” konuştu.

Ülkelerindeki savaş, kargaşa ve vahşet nedeniyle Türkiye’ye sığınan Suriyelileri kendi evlerinde hissedecek şekilde her türlü katkıyı vermeye devam ettiklerini aktaran Toprak, zaman zaman MABEK’e giderek, Suriyelilerin varsa dinlediklerini söyledi.

Toprak, konteyner kentteki okulda çocuklara eğitim verildiğini ve gerekli tüm ihtiyaçlarının karşılandığını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 15 Haziran 2017, 12:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30