Malatya'da su kesintisi yaşanacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, 20 Mayıs Cumartesi günü Birkaç mahallelerde su kesintisi yapılacağını bildirdi.

Malatya'da su kesintisi yaşanacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MASKİ) Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, 20 Mayıs Cumartesi günü bazı mahallelerde de su kesintisi yapılacağı bildirilerek, vatandaşlardan su kesintisine karşı önceden önlem almaları söyledi.

MASKİ Genel Müdürü Dr. Özgür Özdemir, yapılan çalışmaları sahada inceleyerek su kesintisinin neden yapılacağı konusunda bilgiler verdi. Cumartesi şehrimizi bir bölümünü etkileyecek kısa süreli bir kesintisi uygulamasının yapılacağı kaydeden Özdemir, "Cumartesi günü şehrimizin bir bölümünü etkileyecek bir su kesintimiz olacak. Onun sebepleri ile ilgili yerinde bir paylaşım yapmak istedik. Geçtiğimiz 12. Ayda bir su sıkıntısı yaşamıştık. O zaman bizim kontrolümüzün dışında yerin altında giden yaklaşık 40 lt/sn’lik bir kesinti olmuştu. Gecenin 1.30’unda müdahale etmek istemiştik ama vana çalışmıyordu. Bir önceki noktada bulunan vana da çalışmıyordu. Vanaya müdahale etmek için suyu kaptajdan kesmemiz gerekiyordu. O arızamızı giderdik ve su seviyesinin artmasını beklemiştik" şeklinde konuştu.

Şu an için Kaptajdaki su seviyesinde bir artış olduğunu belirten Özdemir, "Dolayısıyla herhangi bir sıkıntı yaşanması halinde vanayı kapatarak şehre çok sıkıntı vermeden, fazla su kesintisi yapmadan müdahale etmek için vana koymamız gerekiyordu. Kuyuönü hattı şehrimizin su anlamında can damarı. Buradan 400’lük hattımız geliyor. Buradan hemen alttaki Kuyuönü depomuza 1200’lük hattımız gidiyor, devamında yukarıya Yapraklı’ya 1200’lük hattımız devam ediyor. Buradan üniversite tarafını 700’lük hattımız devam ediyor. Son derece kritik bir bölge. Kritik noktanın bizim için önemli olan kısmı, buradan herhangi bir arıza olduğunda hemen müdahale edebilmemiz gerekiyordu ancak buradaki eski vanamız ekonomik ömrünü tamamladığı için çalışmayınca yerine yenisini koymamız gerekiyordu. Bu tamamen yeni sisteme uygun, SCADA sistemi ile MASKİ ana binasından kontrol edilebileceğimiz, ana binadan vanayı açıp kapatabileceğimiz yeni bir vana takıyoruz. Bunu yaparken şehrin belli bir bölümün susuz bırakacağımız için, söz konusu bu hatta ekonomik ömrünü doldurmuş 450 metrelik bir çelik hat koyacağız. Vana atılırken hattımızın bağlantısını da yapacağız ve yeni çelik boru döşemiş olacağız. Bu çalışmaya sabah erken saatlerde başlayacağız ve sanırım saat 12.00 gibi birçok bölgeye suyumuzu vermiş olacağız. Suyumuzu verdikten sonra çalışmadan kısa süreli etkilenebilecek bölgelerde akşam saatlerde suyunu almış olacak. Bir noktada su kesintisi varsa normalde sokağın başındaki vanayı kapatırsınız ve arızayı giderdikten sonra su verirsiniz. Ve sadece o sokakta kesinti olur. Diğer bölgeler etkilenmez. Ama maalesef burada Ekonomik ömrünü tamamlanmış yapılardan dolayı depodan kesinti yapıyoruz. Kaptajdan kesmemiz gerekiyor ve çok ciddi su kesintisi oluyor. Ama bu kritik noktalara bu vanaları koyunca bundan sonra su kesintisi olsa dahi kolay kolay hissedilmeyecek” ifadelerini kullandı.

Geçer yıldan buyana içme suyuna ciddi müdahaleler gerçekleştirdiklerini söyleyen Özdemir, "Kaptajda an itibariyle 3200 lt/sn su var. Bunun 2700 litresini şehre alıyorum, geri kalan fazladaki 500 litresini sulamaya veriyoruz. Ömürlük bir sistem kuruyoruz. Bunu da verileriyle açıklayacağız. Bunları yılda iki kez kamuoyu ile paylaşacağız. Özellikle merkez için söylüyorum, Fırat, Çöşnük, Venk’te geçen senenin nisan ayında 16 tane arıza gelmişti, oranın alt yapısını değiştirdikten sonra bu sene sadece bir tane arıza geldi. Yeni nesil borular kullanıyoruz. 50 yılımızı en azından sıkıntı olmayacak şekilde geçirecek bir alt yapı kuruyoruz. Uygulanacak olan su kesintisinden vatandaşlarımızın mağdur olmamaları için önceden tedbir almaları önemle rica olur” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2017, 17:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30