Katliam Tüfeği Postayla Gelmiş!.

Malatya’da 3 kişinin öldürüldüğü olayın ardından 3 yaşındaki çocuk da “pompalı” terörünün son hedefi oldu..

Katliam Tüfeği Postayla Gelmiş!.

Malatya’nın yanı sıra ülke genelinde özellikle “pompalı tüfek”lerle işlenen suçlarda büyük artış görülürken, devletin bu silahlar ve işlenen suçları engellemeye yönelik “etkisiz” duruşu ve bu silahı edinme kolaylığı yüzünden olayların devam edeceğine ilişkin endişeler artıyor. Malatya’da önceki gece, bir gün önce postayla getirtilmiş pompalı tüfek kullanılan olayda 3 kişinin yaşamını yitirmesinden sonra, dün akşam da yine pompalı tüfekle rastgele açılan ateş sonucu 3 yaşındaki çocuk yaralandı.

POMPALI POSTAYLA GELMİŞ..
Cumartesi gecesi 23.30 sıralarında Akpınar Mahallesi Turfanda Sokak’ta Adnan Dinçer adlı şahıs, aralarında anlaşmazlık olan Mehmet Tura’nın içerde bulunduğu sırada ağabeyi Şükrü Tura’ya ait berber dükkanına pompalı tüfekle ateş açmıştı. Olayda Şükrü, Ramazan ve Mehmet Tura kardeşlerin yanı sıra içerden tabancayla karşılık verilmesi sonucu Adnan Dinçer ağır yaralanmışlardı. Dükkanda müşteri olarak bulunan Süleyman Güden de isabet eden saçma yüzünden omuzundan hafif yaralanmıştı. Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan Adnan Dinçer ile Şükrü ve Ramazan Tura kardeşler yaşamlarını yitirmişlerdi.

Polis olayla ilgili soruşturmayı sürdürürken, işyerine saldırı düzenleyerek 4 kişiyi vuran, açılan karşı ateş sonucu kendisi de yaşamını yitiren Adnan Dinçer’in, olayda kullandığı pompalı tüfeği, internette satış yapan bir yerden sipariş ettiği ve silahın olaydan bir gün önce postayla getirilerek Dinçer tarafından teslim alındığı öğrenildi.

SİLAHLI OLAYLAR TAM GAZ DEVAM..
Malatya’da, 15 Temmuz Darbe Girişimi sonrası görevden uzaklaştırmalar sonucu, mevcudu azalan polisin güç koşullarda olayları engellemeye yönelik çabasına karşın, özellikle pompalı tüfek kullanılan olaylar “tam gaz” devam ediyor.

Pazar akşamı 21.00 sıralarında, Yeşilyurt ilçesinin eski merkezi olan Çırmıhtı’daki Hıroğlu Mahallesi’nde, “polisçe tanınan” Ramazan G. adlı şahsın, av tüfeğini rastgele ateşlemesi sonucu, çıkan saçmalar 3 yaşındaki bir çocuğun koluna isabet ederek yaralanmasına yolaçtı. Yaralı çocuk Yeşilyurt Hasan Çalık Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alınırken, olaydan sonra kaçan Ramazan G.’nin kısa süre sonra yakalandığı bildirildi.

02.00 sıralarında da, Cezmi Kartay Caddesi’nde Ankara plakalı bir otomobilden rastgele ateş edilmesi sonucu, park halindeki bir otonun isabet aldığı belirlenirken, kaçan aracın ve içerisinde bulunan şahısların belirlenmesine ve yakalanmasına çalışılıyor.

Bu arada, sadece Pazar’ı Pazartesi’ye bağlayan akşam ve gece yarısından sonra, birçok yerde vatandaşlar duydukları silah sesleriyle ilgili polise ihbarda bulundular. Orduzu Kireçocağı ve Paşaköşkü mevkiinde yapılan araştırmalardan herhangi bir sonuç alınamadı.

POMPALI TÜFEK ‘PEYNİR EKMEK GİBİ’ SATILIYOR, SİPARİŞ ÜZERİNE KARGOYLA POSTAYLA GETİRTİLİYOR..
Uyuşturucu kullanımının ve buna bağlı olarak asayişi etkileyen olayların sayısında çok önemli artış olurken, özellikle “vahim silah” olan ve tabancadan daha etkili öldürücü- yaralayıcı etkisi bulunan, otomatik ve pompalı av tüfeklerinin, hiçbir denetim ve sınırlama olmaksızın kolayca temin edebilmesinin, bu artışın en önemli nedenlerinin başında geldiği bildiriliyor.

Uydudan yayın yapan TV kanallarında, internette 350 TL’den başlayan fiyatlarla pazarlanan, sipariş yoluyla “eve teslim” olarak posta ve kargoyla getirtilebilen silahlar nedeniyle, özellikle suç potansiyeli taşıyanların kolayca silahlandıkları, “husumet, hesaplaşma, güç gösterme, haraç- avanta, korku salma, baskı yaratma” amaçlarıyla bunları sıkça kullandıkları meydana gelen olaylardan anlaşılıyor.

Bu silahların satışının engellenememesinin yanı sıra, özellikle pompalı silahlar konusundaki yasaların ve uygulamaların etkisizliği, ilgili resmi kurum ve kuruluşların denetim ve mücadelede yetersizlikleri, mevcut yasaları failleri caydıracak yönde yorumlamaktan uzak uygulamaları, “korku dolu gün ve gecelerin” önemli nedenlerinin başında geliyor.

BİR DE BÖYLELERİ TEŞVİK EDİNCE..
Bu arada, silahlanma ile birlikte ülke genelinde asayişsizliğin artmasına karşın, önemli mevkilerde görev yapan bazı kişilerin “silahlanma” yolundaki teşviklerine ilişkin haberler de endişeye yolaçıyor.

Son olarak, Cumhurbaşkanlığı Arşivi Müdürü olarak görev yapan Muhammet Safi’nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir sözünü kendince yorumlayarak, silahlanmayı teşvik eden tweeti basında yeraldı.

Ağabeyi İsmail Safi’nin de AKP’nin Genel Başkan Yardımcılarından olduğu belirtilen Safi’nin, Cumhurbaşkanının bir ifadesini alıntılayarak, kendince yorum yapıp “Her eve bir otomatik tüfek ve 1000 mermi projesi şart” şeklindeki tweeti (aşağıda) şaşkınlık yarattı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30