İlçe müftüleri biraraya geldi

Malatya’da, İl Müftüsü Ümit Çimen başkanlığında ilçe müftüler toplantısı yapıldı.

İlçe müftüleri biraraya geldi

Malatya’da, İl Müftüsü Ümit Çimen başkanlığında ilçe müftüler toplantısı yapıldı.

Toplantıda, İl ve İlçe Müftülüklerince yürütülen hizmetlerin daha etkin ve verimli bir şekilde yapılabilmesinin sağlanması, mevzuatla ilgili genel konuların istişare edilmesi, hizmetlerde metot ve görüş birliğinin sağlanması, vaaz, irşat ve rehberlik faaliyetlerinin düzenlenmesi konuları görüşüldü

Toplantıya Malatya Valisi Mustafa Toprak, Diyanet İşleri Başkanlığı Diyanet İşleri Hac ve Umre Eğitim Daire Başkanı Dr.Fatih Kurt, Diyanet İşleri Başkanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürü İsmail Palak, Kale İlçe Belediye Başkanı Cemal Akdemir, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Şerafettin Yılmaz ile İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal katıldı. Camilerde gerçekleştirilecek çalışmalarla ilgili görüş alış verişinde de bulunulduğu toplantıda ayrıca Cami ve Kur’an kurslarında yürütülen hizmetlerle ilgili yapılan denetimlerin, sonuçlarının değerlendirilmesi gibi konular da ele alındı.

Toplantıda konuşan Malatya Valisi Mustafa Toprak, “Din hizmetleri kişiler değişse de davam ediyor, şu anda değişiklikler var, atamalar var. İster vaiz baksın, isterse başka kadrodaki bir arkadaşımız baksın, bu noktada özellikle istirhamım vatandaşlarımıza dokunabilmektir. Vatandaşlarımız dini bilgilerini ve ihtiyaçlarını cami imam hatipleri, müezzin kayyumlar başta olmak üzere müftülüklerimiz aracılığı ile almalıdır. Denetim esastır, sabah namazları da dahil olmak üzere tüm namaz vakitlerinde müftülerimizin, vaizlerimizin, arkadaşlarımızın vatandaşlarımızla birlikte olmaları önemlidir. Özellikle din görevlilerimize, arkadaşlarımıza desteklerimizi ortaya çıkarabilmek adına hem camide cem olmak, buluşmak, buluşma yerinde olmak adına hakikaten vatandaşlarımızın da hissiyatını alabilmek, onlara destek verebilmek amacıyla cami ziyaretlerimizi eksik etmeyelim. Temizlik, tertip, düzen zaten olması gereken işler. Camilerimizde beş vakit namazımızı kılıyoruz, ibadetlerimizi yerine getiriyoruz, Diyanet İşleri Başkanlığımız yeni sistemde camileri hayatın yaşanır noktaları haline getirme uygulaması var. Sizlerin de buna uymanızı istiyoruz. Ezan okunuyor, namaz kılınıyor ve herkes dağılıp gidiyor. Orada namaz öncesinde ve sonrasında hem din ve diyanetin öğretilmesi, inancımızın temel taşı ve direği olan Kuran-ı Kerim’in öğretilmesi ve okunması esastır. Duaların ve Kuran-ı Kerim’in öğretilmesi ve okunması hususuna özel bir önem vermeliyiz ve bunu yayabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30