“Bölge Olma Alt Yapısı Ortadan Kaldırılıyor”

Büyükşehir Meclisi’nde DSİ binasının “paylaşılması”na tepki gündeme getirilirken Çakır, DSİ Bölge’nin Malatya’ya taşınmasının önemli kazanç olacağını söyledi.

“Bölge Olma Alt Yapısı Ortadan Kaldırılıyor”
  • Büyükşehir Meclisi’nde DSİ binasının “paylaşılması”na tepki gündeme getirilirken Çakır, DSİ Bölge’nin Malatya’ya taşınmasının önemli kazanç olacağını söyledi.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürlüğü gibi önemli bir kurumun Malatya’ya taşınması Malatya’mız için önemli bir kazanç olur” dedi.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Ahmet Çakır Başkanlığında toplanarak, Haziran ayı meclis çalışmalarına başladı. Toplantıda gündemdeki bazı maddeler ertelenirken bazıları da görüşülerek karara bağlandı.

DSİ binası meclis gündeminde
Battalgazi Belediyesi tarafından DSİ Şube Şefliği için Topsöğüt’te yaptırılan binaya Orman ve Meteoroloji Müdürlükleri’nin de taşınacağına ilişkin haber üzerine Mecliste bir konuşma yapan CHP Grup Sözcüsü Hurşit Kuşçu, Türkiye’nin en büyük şubesi olan DSİ Şube Müdürlüğü binasına üç kurumun taşınacak olmasının yanlış olduğunu belirtti.

Malatya DSİ Şube Müdürlüğü’nün Türkiye’nin en büyük şube müdürlüğü olduğunu hatırlatan Kuşçu, “Eğer bina büyükse Battalgazi Belediyesi neden daha fazla para harcadı? Bina DSİ’ye göre yapıldıysa neden iki kurum daha aynı binaya taşınıyor. İleride Bölge Müdürlüğü olma ihtimali ve alt yapısı ortadan kaldırılıyor?” dedi.

Kuşcu’nun sözlerine yanıt veren Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, Bölge Müdürlüğü’nün Malatya’da olmasının Malatya için bir kazanç olacağını söyledi. 7 milyon kayısı ağacının yanı sıra önemli oranda meyve ağacının Malatya’da bulunduğunu hatırlatan Çakır, “Elbette ki sulama, gölet, baraj gibi ciddi yatırımları olan DSİ Bölge Müdürlüğümüzün Malatya’ya gelmesi bizim için bir kazanç olur. Çünkü Malatya, bölge illeri ile kıyaslandığında 7 milyon kayısı ağacı, bunun dışında yüzlerce diğer meyve ağacı ile bölgenin en büyük meyve üretim üssü konumunda. En başta sulama açısından Malatya’mız için büyük kazanç olur’ dedi.

Meclis gündemi
Kuzey Çevre Yolu ile ilgili imar planları ertelendi

3 oturumda tamamlanması planlanan meclis toplantılarının dünkü oturumunda imar ağırlıklı birçok madde ertelenirken bazıları da karara bağlandı. Gündemde yer alan, Kuzey Çevre Yolu’nun Battalgazi İlçesi sınırları içerisindeki Ali Baba Mezarlığı mevkiinde geçen kısımda meclis kararıyla verilen imar plan değişikliği ile Hatunsuyu mevkiinde geçen yaklaşık 300 hektarlık alan için hazırlanan imar plan değişikliğinin Malatya İdare Mahkemesi’nin yürütmeyi durdurma kararı vermesi üzerine hazırlanan yeni imar plan değişikliklerine ilişkin maddeler bir sonraki toplantıya ertelendi.

İmam Hatipliler Derneği’ni projesine 12 bin TL destek
Meclis toplantısında Büyükşehir Belediyesinin 1 yıllığına Malatya İmam Hatipliler Derneğinin “Güvenli Ortam Güvenli Gelecek” başlıklı projesine ortak olunması hakkındaki Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığının teklifi oy çokluğu ile kabul edildi.

Şehit ve gazilerin birinci derece yakınlarının nikah başvurularında nikah ücreti alınmamasına ilişkin teklif ile, Eski Malatya’da Ölçülebilir Alt Bölge (DMA) yapım işi için kredi kullanılmasına ilişkin Büyükşehir Belediye Başkanlığına yetki verilmesi hakkındaki MASKİ Genel Müdürlüğünün teklifi kabul edildi.

Haziran ayı meclis toplantısının ikinci oturumu 19 Haziran Pazartesi günü Saat 16.30’da yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30