Baklavaya Karşı Alternatif

Malatya'da Ramazan boyunca iftar sofralarının vazgeçilmezleri arasında yer alan yassı kadayıfın ustaları, bayram öncesinde gelen yoğun talepleri karşılamak için mesai yapıyor.

Baklavaya Karşı Alternatif

Yassı kadayıfa ilgi Ramazan dolayısıyla daha da arttı. Yılın her günü satılan ve yöre halkı tarafından tercih edilen yassı kadayıf, ev sahipleri ve konukları için alternatif oluşturuyor. Yassı kadayıf imalathanesi işleten Ramazan Doğan, yassı kadayıfın Malatya ve civar yörelerde uzun yıllardır üretildiğini söyledi. İlk zamanlarda taşın üstüne dökülerek yapılan yassı kadayıfın zamanla "özel tezgâh”ta hazırlanmaya başlandığını anlatan Doğan, tatlının geçmişte sadece ramazanda yenildiğini dile getirdi. Doğan, günümüzdeyse yılın her döneminde tüketildiğini belirtti.

HAMURU 3 ÇEŞİT UNDAN HAZIRLANIYOR

Yassı kadayıfın hamurunu 3 çeşit undan hazırladıklarını vurgulayan Doğan, hamuru boza kıvamında yaparak tezgâhta günlük taze pişirip sattıklarını söyledi. Doğan, yassı kadayıfın şerbetinin yoğun olduğuna dikkati çekerek, 2 su bardağı şekere bir bardak su ilave edildiğini anlattı. Ramazan Doğan, kadayıf kızartıldıktan sonra soğuk şerbete bırakılması gerektiğini sözlerine ekledi.   

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30