5,4’lük Deprem Malatya’yı da Salladı!

Sabaha karşı saat 03.34’de Malatya il merkezinde de şiddetli bir şekilde hissedilen deprem meydana geldi.

5,4’lük Deprem Malatya’yı da Salladı!

Özellikle yüksek katlı binaların üst katlarında oturanların daha çok hissettiği deprem yaklaşık 10 saniye kadar sürdü.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü, yer yüzeyinin 14,7 km. altındaki tabakada meydana gelen depremin merkezini Adıyaman-Samsat- Kırmacık mevkii, büyüklüğünü ilk etapta 5,5 olarak açıkladı. Enstitü, bir süre sonra depremin büyüklüğünü 5,4 olarak güncelledi. Bölgede daha sonra, ‘hafif’ büyüklükte artçı depremler kaydedildi.

Depremin merkez üssü olan Samsat ilçesi 2 Mart 2017 tarihinde 5.5 büyüklüğünde depremle sarsılmış ve birçok yapı ciddi hasar görmüştü.

13 KİŞİ YARALANDI..Merkez üssü Adıyaman’ın Samsat ilçesi Kırmacık köyü olan  deprem vatandaşları sokağa döktü.  Samsat ilçesinde önceki depremde yıkılmayan sağlam yapılan bu depremde hasar gördü. Gece saat 03.34’de meydana gelen ve vatandaşları uykuda yakalayan deprem nedeniyle büyük panik yaşandı.

İlçe merkezi ve bazı köylerinde yapıların bazıları yıkıldı. Depremde 13 kişi yaralandı.

Samsat Kaymakamı Sedat Sezik, Samsat ve köylerinde can kaybının yaşanmadığını, 13 hafif yaralı olduğunu ve can kaybının olmadığını söyledi.

Samsat Belediye Başkanı Yusuf Fırat ise, sağlam yapılarında yıkıldığını dile getirerek, eski evlerinde depremde yıkıldığını söyledi.
İlçede AFAD, 112, UMKE ve itfaiye ekipleri bulunuyor. AFAD’ın çevre 4 ilden takviye ekibin yola çıktığı öğrenildi.
Samsat ilçesinde artçı depremler devam ederken, ekipler alan taramasını sürdürüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30