Bakan Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci kadınlarla bir araya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MASTÖB) Kadın Kolları tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Bakan Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci kadınlarla bir araya geldi

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin eşi Esra Tüfenkci, Malatya Sivil Toplum Örgütleri Birliği (MSTÖB) Kadın Kolları tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Esra Tüfenkci, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya Hollanda’nın yaptığı muameleyi kınayarak, “Demokratik ve insani değerleri ayaklar altına alan, bir ülkenin bakanına üstelik bir kadın bakanına bu utancı yaşatan Hollanda’yı kınıyorum. Her platformda özgürlüklerden, demokrasiden dem vuran, kadın haklarının savunuculuğuna soyunan Avrupa’nın bu utancın içinde olması ikiyüzlü politikayı gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Konuşmasında, kadınların istihdamdaki yerine de değinen Tüfenkci, “Kadınları eğitime, istihdama, siyasete, ekonomiye kısaca hayata dahil etmeden yapılan her girişim başarısız olmaya mahkumdur. Kadın girişimcilerin sayısının artırılması, ekonomik kalkınma kadar, sosyal kalkınma açısından da büyük önem taşıyor. Şu anda ülkemizde kadın esnaflarının sayısı 251 bin 346, bu sayı kayıtlı esnafların yüzde 15’ni kadınların oluşturduğu anlamına gelmektedir. Genel olarak baktığımızda Türkiye, CEO yani üst düzey yöneticileri bakımından da oldukça iyi durumdadır. Dünya Ekonomi Forumu 2010 Raporu’nda iş dünyasındaki üst düzey yönetici konumundaki kadın oranı açısından Türkiye, 2’nci sırada yer almaktadır. Bu alanda dünya ortalaması yüzde 5’ken, ülkemizde bu oran yüzde 12’dir” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner30