AYDINLIK CUMA...

Kara Cuma,ABD’de Şükran günü’nün ertesi sabahında gerçekleşen ve tüketim çılgınlığı haline gelen gündür.Bu adlandırma Müslüman alemi için aşağılayıcı ve inciticidir.Ülkemizde de  birçok yazar, iş adamı,sanatçı ve siyasetçi bu konu hakkında sitemlerini dile getirdi.

Daha ucuz ve kaliteli ürünler alarak bu fırsattan yararlanmanın ticarete ve ekonomiye hareketlilik kazandıracağı aşikar.Ülkemiz üreticisi en önemlisi tüketici için bulunmaz bir fırsat. Ülkemizde halkın ucuz ve kaliteli ürün almak için bunun gibi çeşitli günleri beklemesi normal karşılanabilir fakat bizim kültürümüzde ve dinimizde Cuma gününün maneviyatı tartışmasız bir konudur.

Cuma günü Müslümanların bayramıdır,Cuma günü ezanla birlikte camilere koşanve camileri taşarcasına doldurulan bu güne kara Cuma denilmesi,Müslümanlar  tarafından tepki verilmesi gereken bir durumdur bu denli maneviyatla dolu bir güne bir İngilizin kara Cuma demesiyle bu şekilde adlandırılması,insanların birbirini ezercesine alışveriş yapması, indirimlerin havada uçuşması, israf edercesine para harcanması ve uygulamanın adının kara Cuma diye isimlendirilmesi bizim mübarek günümüz Cuma gününün adını kirletmektedir.

Cuma gününün bu şekilde bütün dünyada lafz edilmesine tepki gösterilmeli bu günün aydınlık bir gün ve Müslümanın bayramı olduğunu dile getirmeliyiz.

Kültürümüze ve dinimize yakışmayan bu isim tüketim çılgınlığının da ötesine gitmekte. Cuma bizimdir.Cuma ümmetindir.

Cuma  Müslümanın  günüdür biz Müslümanlar olarak sahip çıkmazsak bu tarz hadiselerin yaşanması daha yaygınlaşacaktır.

Cuma aydınlıktır,

Cuma bayramdır,

Cuma bizimdir...

YORUM EKLE
YORUMLAR
MERAL YILMAZ
MERAL YILMAZ - 6 ay Önce

EVET SAYIN YAZARIM GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL AÇIKLAMIŞSINIZ ELİNİZE YÜREĞİNİZE SAĞLIK...

BURCU TÜRKER
BURCU TÜRKER - 6 ay Önce

KALEMİNE YÜREĞİNE SAĞLIK..CUMA AYDINLIKTIR...CUMA BAYRAMDIR...CUMA BİZİMDİR...

Behçet malifalitiko
Behçet malifalitiko - 6 ay Önce

Sonuna kadar destekliyoruz

banner30